neděle 6. listopadu 2011
Madrid, 26.10. až 30.10.2011
Objednáno přes společnost INVIA.
Lufthansa, jedna zpáteční letenka 4669,-
Tam: Praha 12:50 - Mnichov 13:40, nakonec velké zpoždění, piloti uvízli v zácpě na silnici, na přestup 25 min., za pomoci čekající letušky zvládnuto. Mnichov 14:40 - Madrid Barajas 17:20.
Zpět: Madrid B 12:20 - Mnichov 14:55; 15:40 - Praha 16:35. Na mnichovském letišti (samá Lufthansa) možnost káva čaj zdarma.
Parkování se společností PARKIA zdarma - areál bývalého Prioru při sjezdu směr Praha Dejvice, odbočka u Šestky. Doprava na letiště dodávkou. Vše zdarma v ceně letenky.
Ubytování: 4 noci 298,- E, 69,- E na noc pro 2, po internetu, Hostal Oriente na začátku via Arenal vedle lekárny, nedaleko náměstí Isabely II (Teatro Real), k dispozici počítač v 2. patře 15 min internetu zdarma. Malé, vyhovující, čisté, každý den úklid. Platba kartou na místě.
Metro: na 5 dní 19,- E, 483,- Kč, vyplatí se, bez starostí, výborné, dobrá orientace, ale byl jsem okraden
Vstup: Prado + Thyssen + Reigna Sofia - pro jednoho 15,80 E - 401,-Kč, sv. František 3,-E, botanická zahrada 2,50 E.
pondělí 26. září 2011
Win win, Thomas McCarthy, 2011
Kus filmu jsem přemýšlel, odkud znám advokátku Kylovy matky (Margo Martindale) - dle filmografie z Dextra, ale stejně se mi moc nerozsvítilo (archivářka, co mu dávala spisy?).
"Americká „nezávislá“ kinematografie je v našich končinách velice populární. Přináší s sebou příslib výjimečného filmového zážitku oproštěného od žánrových klišé a neblahých komerčních vlivů (jako jsou speciální efekty a zbytečně hezcí herci, odpoutávající pozornost od skutečných hodnot), silný příběh, zkrátka ideální a vyhledávaná duševní potrava pro intelektuály nižší střední třídy, chudé studenty, osvícené důchodce a vůbec pro všechny, kteří si zakládají na tom, jak jsou nezávislí a za každou cenu mimo mainstream. Postupem času ale i nezávislá tvorba působí usedle a očekávatelně…nebo to dělá ten Giamatti??" Michaela Benešovská
sobota 24. září 2011
Obhájce, The Lincoln Lowyer, Brad Furman, 2011
Zda to má na Philadephii, to nevím, ale možná se to tomu blíží. Určitě mě to potěšilo. Slibný režisér??
úterý 6. září 2011
sobota 30. července 2011
Jádro věci, Graham Green, 1948 (The Heart of the Matter)
"Nevěřím nikomu, kdo říká miluji, miluji, miluji. Znamená to sebe, sebe, sebe."
Major Scobie je poctivý policista v africké kolonii a žije poctivý život katolíka. Jeho těžko dosažitelným cílem je zajistit štěstí své společností trochu vysmívané a přehlížené ženě Luise, která mu porodila dceru a také nesla břímě jejího úmrtí, když on při tom vždy chyběl. Aby splnil její sen o odjezdu do Jižní Afriky, zadluží se u falešného přítele zapleteného do pašování diamantů, Syřana Yusefa. Při záchraně trosečníků pozná mladou dívku Helenu Roltovou, jejíž novomanžel při neštěstí zahynul a zamiluje se. Začíná žít dvojí život v nevěře i dvojí život zneužívaného dlužníka. Krize vrcholí, když se drbnami informovaná manželka vrátí. Aby muže usvědčila či přiměla k očistě, nutí ho k svátosti přijímání těla božího. Pokud ji Scobie neočištěný ze svých hříchů zpovědí přijme, dojde věčného zatracení. Než by ublížil Heleně či Luise, volí Scobie cestu zatracení. Rozchází se s bohem, ale ani jeho nechce dál urážet svými hříchy a nakonec v zoufalství volí cestu pro katolíka nejnepřijatelnější. Jaký protipól úlisného medoústého podvodníka a zločince Yusefa.
O čem? Pokud se muž spravedlivý, který nechce ublížit, vydá po nakloněné ploše, pád je neodvratný.
O rozporech víry, kdy církevní učení stanovuje pravidla, která zatracují, ale co boží milosrdenství, co o něm víme? Odpověď je snad v ústech pátera Ranka: "...myslíte, že je snad Bůh zatrpklejší než nějaká ženská?"
Jinde páter: "znám jenom nedůležité věci,...myslím hříchy. K nám nikdo nepřijde a nezpovídá se ze svých ctností." "...takto pochybil...,ale řekl bych, podle toho, jak jsem ho znal já, že skutečně Boha miloval."
čtvrtek 30. června 2011
Hohe Tauern, Keeskogel, Grossvenediger, červen 2011
Přesto, že večer předcházela vydařená degustace vín ze Chateau Lednice, vyjíždíme v 8 hodin, na parkovišti v Krimml jsme ve 13:30 a kolem 14. hodiny vyrážíme nahoru podél vodopádů (vstupné 2,5 E na osobu). Zataženo s modrými dírami, vlhko, teplota asi 11 st. s výškou stále ubývá. Na nějakém almu (asi Holzalm, 1560 m) čekáme marně na horský autobus. Nakonec jdeme rezignovaně dál. Jednu zatáčku před Krimmler Tauernhaus nás nabere policista, který vede na Warnsdorferhütte výcvik horských policajtů a doveze nás až na konec údolí, čímž nám ušetří skoro 2 hodiny cesty. Pak stoupáme asi 500 výškových metrů k Warnsdorferhütte v řídké mlze a drobném mrholení. Na dolních svazích kvete záplava azalek. Docházíme po asi 1 a 1/4 hodině kolem 18:45 na chatu. Vítají nás příjemné usměvavé dcerečky, které mluví hezky anglicky. Odlehčujeme batohům konzumací vlastních potravin a zapíjíme to kvasnicovým ležákem. Noc pro členy za 8 E, Káťa jako mladičká dokonce jen za 6 E.
25.6.2011
Procházka po ledovci |
Přechod údolí v r. 1997 |
Porovnání 1997/2001 |
Ke KH stoupá ferrata též zabezpečená velkým počtem kramlí a lanem, které je na některých místech napnuté pro mě příliš nízko. Rychle získáváme ztracenou výšku a výstup k chatě je rychlejší než čekáme po pohledu z protějšího svahu. U chaty je +2 st., vlhkost 87 %, tlakoměr je rozbitý, ale předpověď je dobrá, má být slunečno. Po příchodu na KH se dozvídáme, že volali z Warnsdorferhütte, že tam našli naše klíče od auta, které zřejmě vypadly z kapsy batohu. Telefonicky domluváme, aby nám necahli klíče v Krimml na benzínové stanici. Dáváme pivo a Bergsteigeressen za 7 E - čočku se zeleninou, rajčaty a párkem. Noc 8 E., Spíme na velké ložnici spolu s dalšími 3 Čechy, ale zpočátku se moc nekamarádíme. Těšíme se na zítřejší sluníčko.
26.6.2011
Sestup z Keeskogel |
27.6.2011
Grossvenediger vrchol |
Zdá se, že sestup bude brnkačka že jsme za chvíli dole. Sníh se boří stále víc a pod sedlem nás dobrá nálada trochu opouští, protože se boříme po lýtka a pak po kolena do těžkého sněhu a sestup se zpomaluje. Jdu napřed. V místě trhlin se bořím až po stehno - snad do měkkého sněhu či snad prolamuji sněhový most nad trhlinou?? Vytáhnu nohu a raději se překulím přes záda na břicho. Přitom mi vyklouzne láhev s vodou a beznadějně mizí v údolí. Přes trhliny se raději snažíme jistit. Andi s Haraldem zastavují, zdá se, že čekají až přejdeme trhliny. Dole však přiznávají spíše únavu. Cesta dolů ledovcem je až nečekaně dlouhá. U říčky doplňujeme vodu, dopíjíme se a chvíli odpočíváme. Vybírám si za lože nádherný plochý balvan. Sluníčko a tající sníh rozvodnilo říčku, suchou nohou nelze přejít. Přes cestu k chatě teče několik malých vodopádů. Ani se nám nechce domů. Fotíme kytičky, posedáváme, užíváme přírody. Docházíme snad kolem 18 hodiny, spolu s Rakušany. Celou dobu na pražícím slunci (později se to projeví spáleným dolním rtem, kde se mi udělají puchýře, nemám dýchat s otevřenou pusou :-). Večer dáváme Hefeweizenbier a Bergsteigeressen (je zase čočka s nakrájeným párkem a rajčaty, ale chutná to dobře). Andiho a Haralda nějak nevidíme (až ráno vyměňujeme adresy). Západ slunce nás vytáhne ven na večerní divadlo a zběsilé focení. Nejsme sami. Ondřej si později dává panorama zlatavých vrcholů do záhlaví svého blogu.
28. 7. 2011 Vycházíme asi kolem půl osmé, je slunečno. Ondřej s Káťou makají napřed (že přivezou auto z Krimmlu), já se při sestup plahočím pomalu, koleno bolí, ale sestupuji. Připomínám si a fotím místa, kde měla Milena v roce 1997 nedobrý pocit závrati. Když po asi hodině docházím k lanovce a dělám malou přestávku, objevuje se Andi a za chvíli i Harald. Říkají, že v 9 jede horský autobus až dolů na parkoviště, mají tam auto, slibují, že mě vezmou do Krimmlu pro auto. Platím za autobus 12 E. Ondřeje s Káťou cestou nepotkáváme. Na parkovišti se A + H převlečou, naložíme bágly a kola a O s K potkáváme kus cesty pod parkovištěm (také se kousek svezli, ale mákli si). Dojíždíme k autu, loučení a děkování. Vyzvedáváme klíče od auta na pumpě, doplahočíme se na parkoviště a jedeme směrem Kitzbühl, Salzburg, pak po silnici č 20 směrem na Deggendorf a přes Furt im. Wald a Babylon na Plzeň. O s K stíhají bus v 17 hodin. Cesta do Plzně ale trvala podstatně déle, skoro 7 hodin s jednou malou přestávkou, hlavně začátek se vlekl - do Plzně myslím 440 km.
neděle 8. května 2011
Cyklovýlet, květen 2011
6. 5. 2011 ve 13:10 z domova, Loket po silnici, pak cyklostezka do K. Varů, tam snaha o cyklostezku přes Vary, ale ztrácíme se, zastávka v hospodě v Dubině - výborná, mlýnské kameny, žlaby, Vojkovice, Damice, Krásný Les, Meluzína - dost krušné, ještě nemáme naježděno, z rozcestí směr na Měděněc a odbočkou před H. Halží na Kovářskou. Bydlíme v Avionice: 300,- na osobu a noc + poplatky, celkem 621,- pro dva, snídaně 90,-, po domluvě již v půl deváté, penzion dostavěn, TV na pokoji, lampičky, velmi pěkné, pizza za 90,-, zapečený rendlík výborný a sytý 120,-, Gambrinus, Master. Celkem 73 km.
7. 5. 2011 jedeme směr Chomutov k Přísečnici - před rozcestím stará Švédská lípa, pak nekonečný kopec k farmě větrných elektráren, Výsluní - foto kostela sv. Václava a staré duté třistaleté lípy, pěkně upravený park, západně od Výsluní odbočka přes Třebíšku do údolí Prunéřovského potoka - smíšený les, krásné buky s kořenovými náběhy, 250 let staré prunéřovské smrky (50 m vysoké), dub, rulové skály. Překvapivě přímo k elektrárně Prunéřov - chladicí věže také impozantní, Kadaň - kávička v již známé kavárničce na náměstí vedle bílé věže, výborný citronový řez, Katovská ulička, nejužší u nás, kostel Povýšení sv. Kříže, morový sloup, radniční věž se psem na fasádě (stavitel se jemnoval Hündt), Rokle, Račetice, Vinaře, Mašťov (dětský domov v zámku), Brody - návštěva u Lindsayho, Valeč, Chyše, do Žlutic podél Střely - pokec s cyklisty (jezdí na Vary a přes Měděnec zpět - 160 km), penzion Nad Hradbami - ubytování za 400,- osoba a noc, vybavení prosté, bez TV, bez lampiček, snídaně za 60,- (buď čaj nebo kafe), Gambrinus - 91 km.
8.5.2011 Ze Žlutic na sever, Ratiboř, snaha o Polom, Údrč, ale zabloudili jsme za Ratiboří, Bochov postátní silnici, Německý Chloumek, Javorná - zámek, přes Rybničnou, Pilu, Kolová, Háje - posezení s Vlasáky (Jiříček včera 30tiny), klasicky domů podél Ohře, pivo u Gardnera - 63 km. Celkem 227 km.
pondělí 14. února 2011
Děti jsou v pohodě, The Kids Are All Right, Lisa Cholodenko, 2010
Snímek byl natočen za pouhých 24 dní.
neděle 9. ledna 2011
Skleněný pokoj, The Glass Room, Simon Mawer, 2009
Kniha renomovaného anglického spisovatele navržená na prestižní Bookerovu cenu, kniha o českém prostředí a "české" spíše multikulturní Ville Tugendhat alias Landauer. Vychází v roce 2009, kdy na české scéně je cena Knižního klubu udělena knize vietnamské studentky Bílej kůň, žlutej drak (divme se: o problémech rasismu).
Zajímavé je též líčení práce antropologického či biologického výzkumného ústavu, zaměřeného na zjišťování odchylek ras, který ve vile sídlí.
Citát: "A závěrka fotografova přístroje opakovaně vydává mechanický zvuk, otevírá se a zavírá a posílá prchavé obrazy přítomnosti do světelné propusti minulosti."
sobota 8. ledna 2011
Byl jsem při tom, Being There, Hal Ashby, 1979
Starší, ale stále výborný film s Peterem Sellersem a Shirley MacLain. Slaboduchý zahradník, který do svého velmi zralého věku nevyšel z domu, se ocitne ve světě magnátů, v blízkosti presidenta, ve světě agentů CIA a FBI a se svou prostotou vypráví o zahradě. Jeho "moudrosti" jsou chápány okolím jako podobenství a nabývají nepředvídatelných významů. Absurditu filmu podtrhne závěrečná scéna, kdy Zahradník odchází přes jezero jako Bůh.
pondělí 3. ledna 2011
Kvílení, Howl, Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 2010
- hrané interview s autorem prokládané životními vzpomínkami na psychopatickou matku, na pobyt na psychiatrii s Carlem Solomonem, úryvky o vztahu s Jackem Kerouacem, Peterem Orlovsky a mileneckém vztahu s Nealem Cassadym
Film je v podstatě hraným dokumentem. Je poutavým poučením o "beat generation" a její době. Rob Epstein a Jeffrey Friedman se dlouhodobě zabývají gay tematikou. Za dokument o jednom z prvních otevřeně homosexuálních politiků Harvey Milkovi dostal Epstein v roce 1984 Oscara. Film Kvílení produkoval Gus van Sant režisér hraného filmu Milk.
Pocity: Ti kteří v soudní síni vystupují proti básni Kvílení se vždy opírají o schémata, škatulkují, porovnávají se zaběhnutým, přijatým. Verdiktem je, že každý má právo na svůj život a svobodné vyjádření svého prožitku. Nejsme schopni žít nekonformně, jsme stále více svazování řádem, pravidly, tak alespoň občas bychom si měli dovolit úlet.
James Franco (Allen Ginsberg) je přesvědčivý, zapálený, ale jakoby stále nesmělý, proslavený ve filmu Spider Man, ztvárnil též v televizním filmu Jamese Deana. Na závěr se objeví skutečný zpívající Allan Ginsberg.